Matura z matematyki – co robić, by dobrze się przygotować

Przygotowania do egzaminu maturalnego już od kilku lat obejmują również matematykę, zwaną słusznie “królową nauk”. Nie dla każdego są one proste, gdyż według statystyk przedmiot ten sprawia całkiem sporo problemów ze zdawalnością. Jak w takim razie przygotować się do matematyki na maturze, aby zaliczyć ten przedmiot? Co robić, by zdać go dobrze na poziomie rozszerzonym? Czy arkusze zadań i inne zbiory takie jak “teraz matura matematyka (kup już dziś, szybka wysyłka!)” faktycznie pomagają?

Systematyczna nauka podstawą działania

Bazą w dobrych przygotowaniach do egzaminów maturalnych jest z pewnością systematyczność. Dotyczy to zarówno nauki w okresie szkoły ponadpodstawowej, jak i samego procesu przygotowania. Ciężko jest nadrobić trzy albo cztery lata nauki w liceum lub technikum w kilka dni przed egzaminem, dlatego warto dobrze zaplanować działania. Pomocne mogą okazać się wydawnictwa takie jak kalendarz maturzysty i inne, które zawierają plan systematycznych powtórek, ćwiczeń.

Repetytoria i przykładowe arkusze maturalne

Do nauki oraz powtórek z pewnością przydają się różne publikacje, nie tylko sam podręcznik używany w szkole. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji dla maturzystów, często tworzących spójne serie produktów takie jak “Teraz Matura Matematyka”. Mogą mieć one różne formy, na przykład:

– vademecum, swoiste kompendium wiedzy,

– zbiór zadań – ułożonych tematycznie czy zgodnie z programem,

– przykładowe arkusze maturalne – także wydania z zadaniami z poprzednich matur,

– kompletne publikacje, często połączone z planem, kalendarzem przygotowań.

Warto rozważnie szukać materiałów do nauki, a po zakupie – ułożyć od razu plan korzystania z nich. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której książki nie zostaną wykorzystane.

Ćwiczenie czyni mistrza – w matematyce również

Bez wątpienia głównym aspektem decydującym o szansie powodzenia na maturze jest przygotowanie. To regularne ćwiczenie, powtarzanie wiadomości najlepiej w formie rozwiązywania zadań pozwala na opanowanie materiału na odpowiednim poziomie. Choć nie każdy maturzysta musi być matematycznym geniuszem, nauka tego przedmiotu na podstawowym poziomie wcale nie musi być trudna.